Pärast kogu öö kestnud läbirääkimisi peaks täna allkirjastatama kokkulepe Ukraina rahukõneluste osas, ütles läbirääkimistega seotud diplomaat, vahendab Wall Street Journal.

- Minski tippkohtumine (vasakult): Vladimir Putin, Angela Merkel, Francois Hollande ja Petro Porošenko.
- Foto: epa
Siiski ei andnud diplomaat vähimatki vihjet kokkuleppe sisu kohta ega öelnud, kas tegu on ulatusliku relvarahuga, mis lõpetab konflikti.
Vene delegatsioonile lähedal seisev isik lausus, et kokkuleppe allkirjastamisest võtavad osa kõik osapooled. Siiski olid läbirääkimised veel kella poole üheksa seisuga kohaliku aja järgi (pool kaheksa Eesti aja järgi) täies hoos. Seega on kõnelused kestnud juba pea 12 tundi.
Kõnelustest võtavad osa Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Prantsusmaa president Francois Hollande, Ukraina president Petro Porošenko ning Venemaa president Vladimir Putin.
„Kõnelused Minskis pole kerged ning jätkuvad,“ kommenteeris Saksamaa välisministeeriumi ametnik. See-eest Venemaa välisminister Sergei Lavrov vastas kõneluste käigu kohta „super“.
Vladislav Sukov, keda sageli peetakse Kremli halliks kardinaliks, ei vastanud ajakirjanike küsimustele verbaalselt, ent tema pöial püsti žestist võiks eeldada, et kõnelused edenevad hästi.
Ukraina presidendiadministratsiooni juhi Valeriy Chaly sõnul kestsid läbirääkimised esiti seitse tundi ning sellest võtsid osa ka välisministrid ning nõunikud, pärast seda asusid neli liidrit asja isekeskis arutama.
Täna varahommikul kirjutas Chaly Facebooki postituses, et Ukraina ei plaanigi kõnelustelt lahkuda ilma tingimusteta relvarahu kokkuleppeta. „Närvide mäng on alanud,“ lisas ta.
Minski kõnelusi nähakse viimase võimaliku sammuna lõpetada konflikt Ukraina ning Venemaa toetatud separatistide vahel. Konfliktis on surma saanud juba 5400 tsiviilisikut.
Läbirääkimiste alguses surusid nii Putin kui Porošenko teineteisel kätt. Seejärel hõõrus Porošenko käsi, andmaks märku, et ta on läbirääkimisteks valmis. Enne Minskisse sõitu ütles Porošenko, et oma ametiajal tal pole olnud ega tule ühtki teist nii tähtsat tippkohtumist kui Minski oma. „Ma arvan, kahjuks, et me peame olema valmis mõlemaks tulemuseks: nii rahuks kui oma maa kaitsmiseks,“ lisas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!